انجمن سبز چیا

انجمن سبز چیا

پاراستنی ژینگە، پاراستنی ژیانە

  • your-alt
  • your-alt
  • your-alt

با نابودی جنگل زمین را خفه می کنیم

اندازه فونت :
۱۳۹۷/۰۹/۲۵

با نابودی جنگل زمین را خفه می کنیم
 هموطنان عزیز چنانکه می دانید ما بخشی از طبیعت پیرامون خود هستیم و آسیب رساندن به هر بخش از طبیعت ضربه ای است به خود و فرزندان و نسل های آینده. چە نیکو گفتەاند کە جنگل ها ریه ی زمین هستند زیرا آن ها همواره اکسیژن تازه را برای نفس کشیدن ما و زمین تولید می کنند. با نابودی درختان این تنها منبع تولید اکسیژن زمین از بین می رود. متأسفانه در ایران سالانه هزاران هکتار از جنگل ها به دلایل مختلف نابود می شوند و آسیب های غیر قابل جبرانی به این سرمایه ی ملی وارد می شود. اکنون بر تک تک نسل ما واجب است به هر نحوی که امکان دارد و می توانیم گامی برای حفظ جنگل ها برداریم. 
 
هم میهنان گرامی و مسئول! در ماه های اخیر عده ای ناآگاه برای امرار معاش و نفع شخصی خود به جان درختان جنگلی، این موهبت الهی و سرمایه ی ملی و همگانی افتاده اند و با سرعت و شدت زیادی در حال بریدن درختان کهنسال جنگل های مریوان و زاگروس دیرین هستند و آن را نابود می کنند. لذا ما به عنوان انجمن فرهنگی – ادبی مریوان نابودی جنگل ها و طبیعت را محکوم می کنیم و لازم است برای متوقف کردن این اقدام غیر مسئولانه و زشت تلاش کنیم و نیز هر کدام از ما به نحوی از انحا از همه کسانی که نقشی در بریدن درختان و نابودی جنگل ها دارند بخواهیم:
١ –  از بریدن درختان جنگل و نابودی آن برای تبدیل به باغ یا زمین زراعتی خودداری کنند و به این کار خاتمه دهند. 
٢- لازم است بریدن درختان برای تولید زغال را به پایان برسانند چون برای تولید یک گونی زغال باید پنج درخت بیست ساله نابود شود، در ضمن ما هم باید از مصرف چای و کباب زغالی و … خودداری کنیم زیرا علاوه بر نابودی جنگل ها به گفته ی پزشکان کبابی که با زغال آماده می شود سرطان زاست و به سلامتی ما آسیب می رساند.
٣- از بریدن درختان جنگلی برای فروش به کارخانه های تولید کاغذ و محصولات چوبی کە بسیار رایج شدە خودداری و این کار را خاتمە دهند. 
  در پایان ما به عنوان یک نهاد مدنی از مسئولین دولتی، سازمان ها و ادارات ذیربط که وظیفه ی حفظ و حراست سرمایه های ملی را برعهده دارند می خواهیم فوری به این موضوع رسیدگی کنند و برای جلوگیری از نابودی جنگل ها، این سرمایه ی ارزشمند و حفظ سلامتی شهروندان این مرزوبوم، اقدامات لازم و قاطعانه ای را انجام دهند.
انجمن فرهنگی ادبی مریوان

سوال خود را مطرح کنید :