جدیدترین :

شکایت انجمن سبز چیا از هنگ مرزی مریوان

زریبار خط قرمز ماست

 

طرح‌های نابودگرانه ای چون ساخت دایک خاکی در جنوب زریبار و انتقال آب رودخانه قزڵچە سو به داخل زریبار، نفس آن را بند آوردند. ساخت‌وسازهای بی‌مورد، تقسیم زمین‌های کشاورزی و تبدیل آن‌ها به خانه باغ، کشاورزی بی‌برنامه و ورود کود و سموم، چاه‌های فراوان و…زریبار را به سمت نابودی سوق می‌داد.

همه این موارد ناشی از آن بود که حریمی برای آن متصور نبودند و تنها آن را یک استخر بزرگ می‌پنداشتند. به همین خاطر انجمن سبز چیا با همکاری دفتر حفاظت از تالاب‌های ایران و اداره کل محیط‌زیست اقدام به برگزاری چهار دوره دوروزه کارگاه، به نام مدیریت یکپارچه زیست بومی تالاب زریبار نمود. در این هشت روز، همه ادارات مریوان، ارگان‌های نظامی و امنیتی، ذینفعان حاشیه تالاب، دهیاران و شوراهای روستاهای اطراف، نماینده تعاونی صیادان و…حضور داشتند. قرار براین بود که خروجی این کارگاه‌ها درنهایت به‌صورت کتابی درآید و این کتاب راهنمای هر نوع بهره‌برداری و مدیریت تالاب زریبار باشد؛ اما ازآنجاکه مسئولان و در رأس آن‌ها استاندار کردستان ـ آقای زاهدی ـ خواب‌های دیگری برای زریبار می‌دیدند، این برنامه لغو و دست در آستین مبارک کردند و طرح دیگری بە نام ستاد نجات بخشی زریبار را درآوردند.

این ستاد که درواقع می‌توان عنوان ستاد کفن‌ودفن زریبار را بیشتر نام نهاد تا نجات بخشی، زیرا تابه‌حال جز جلسات کذایی اداری، کار آن‌چنان مثبتی انجام نداده حتی برای ساخت پالایشگاه در حریم تالاب، تصرف حریم تالاب توسط ارگان‌های نظامی و این اواخر ساخت بنای چهار طبقه توسط هنگ مرزی مریوان بدون اخذ مجوز از ادارات مربوطه ازجمله محیط‌زیست، حتی یک کلمه اعتراض از سوی این ستاد کسی نشنیده است.

سال‌هاست انجمن‌های مختلف مریوان در تلاش‌اند تا جامعه مدنی را در مریوان تقویت کرده و قانون مداری را رواج دهند؛ اما ارگان‌هایی که خود باید مدافع قانون و الگوی قانون مداری باشند، با زیر پا گذاشتن قانون و تخریب محیط‌زیست تالاب زریبار، به عده‌ای تخریبگر، سودجو و جنگل خوار شرعیت داده که از هنگ مرزی الگو گرفته و اقدام به ساخت‌وساز کنند.

اما در این میان انجمن سبز چیا به همراه سایر انجمن‌های مریوان، طی بیانیه‌ای نگرانی خود را به اطلاع مردم و مسئولان رساندند؛ اما ازآنجاکه از نگاه هنگ مرزی قانون فقط برای مردم است و آن‌ها فراتر از قانون‌اند، به ساخت و تکمیل بنا ادامه داده و در اقدامی عجیب از نشریه چیا در دادگاه مریوان شکایت کردند که چرا به کار غیرقانونی ما اعتراض کرده‌اید! و تلاش کردند که چیا را وادار به سکوت کنند؛ اما زهی خیال باطل زریبار خط قرمز ماست؛ بنابراین از تمام راه‌های قانونی و مدنی برای جلوگیری از اقدام اشخاص و نهادهایی که زریبار را تخریب کنند استفاده خواهیم کرد. در همین راستا انجمن سبز چیا با طرح شکوائیه‌ای در دادگاه مریوان، از هنگ مرزی مریوان شکایت نمود. امید است که با اجرای عدالت با قانون‌شکنان برخورد جدی شده و بنای مذکور نیز تخریب شود زیرا زریبار برای ما تنها یک‌کاسه آبی بزرگ نیست بلکه هویت و شناسنامه ماست، محل خاطرات، غم‌ها، شادی‌ها، آرزوها و عشق‌های ماست.

چرا باید تالاب زریبار بدون حریم باشد؟ چگونه حریم خصوصی محترم است اما حریم‌های عمومی توسط نگهبانان قانون نابود می‌شود.

انجمن سبز چیا این کار هنگ مرزی و اصرار بر نگهداری این بنا را دهن‌کجی به مردم مریوان، قوانین کشور و به‌ویژه محیط‌زیست منطقه و زریبار زیبا می‌داند.

 

جوابی بنویسید

ایمیل ها معلوم نمیشود

کلیه حقوق مادی و معنوی برای انجمن سبز چیا محفوظ می باشد