انجمن سبز چیا

انجمن سبز چیا

پاراستنی ژینگە، پاراستنی ژیانە

  • your-alt
  • your-alt

بیانیە کمپین نە بە آتش زدن جنگلهای زاگروس

اندازه فونت :
۱۳۹۶/۰۵/۲۶

زاگروس نشینان فهیم، مسئولین محترم کشوری، زیست محیطی های دغدغه مند و عاشقان حیات این سرزمین.

بیانیه پایانی کمپین نه به آتش سوزیهای زاگرس به دفاتر:
ریاست جمهوری
سازمان حفاظت محیط زیست
سازمان جنگلها،مراتع و آبخیزداری
وزارت جهاد کشاورزی
و استانداریهای ایلام،لرستان،کرمانشاه،کردستان،آذربایجان غربی

از نمایندگان کمپین نه به آتش زاگرس آقایان:
۱.سیروان قربانی
۲.هیمن طالبی
۳.سیامک فتاحی
۴.آرمان غفوری
۵.عرفان رشیدی
۶.عمر فیضی
۷.آرمان قیطاسی
‌‌‌‌‌‌۸.هادی کمانگر

بلوط، جنگل و زاگروس واژگانی هستند که هزاران سال است بر تارک این سرزمین، زندگی را برای ساکنانش معنی می بخشند.
زاگروس، دیرینه خاستگاه سکونت انسان و یادگار مردمان عصر مفرغ است. درختان بلوط شاید دیرتر از میلیون ها سال ریشه در خاک آن دارند. زاگروس و بلوطستان هایش را می توان موهبتی دانست که خداوندگار به ساکنان آن ارزانی بخشیده است، اما چند سالی است که تازیانه های آتش شعله کشان بر جسم و روح زاگروس می تازند. آتش، مهمان ناخوانده ای است که همانند بختک بر روی زندگی زیستمندان زاگروس افتاده است.
متاسفانه حجم و تعداد آتش سوزی های زاگروس بیشتر شده است و می رود که این دیرینه زیست بوم، به سوی نابودی و نسیان کشیده شود.
در این بین سیاست های غیر کارشناسی بعضی از متولیان امر نیز فیدبک مثبت آتش سوزی ها شده است و اگر چاره ایی بر آن اندیشیده نشود نابودی زاگروس امری محتوم خواهد بود.
از طرفی نیز با علم به موارد قانونی و احترام بە قانون حاکم در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و استناد به موارد ابلاغی از طرف آقای صباح راستی وکیل پایه یک دادگستری و مشاور حقوقی بصورت ذیل؛

که تخریب و آتش زدن جنگلها توسط هر شخص و یا نهادی، جرم و مستلزم پیگیری جدی قضایی است.
حفاظت از محیط زیست یک وظیفه ملی است چرا که حیات نوع بشر بدون محیط زیست ممکن نیست.
به موجب اصل پنجاهم قانون اساسی حفاظت از محیط زیست که نسل امروز و آینده باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند وظیفه عمومی تلقی می گردد و هر گونه فعالیت که با تخریب و آلودگی آن ملازمه پیدا کند ممنوع است.
به موجب ماده ۴۷ قانون حفاظت و بهربرداری از جنگلها که به اعتقاد حقیر هنوز به عنوان یکی از مهمترین قوانین در این زمینه پابرجا و با هیچ نسخ و تخصیصی روبه رو نیست “هر کس در جنگل عمدا ایجاد آتش سوزی کند به حبس از سه سال تا ده سال و در صورتی که مرتکب مامور جنگلبانی باشد به حداکثر مجازات محکوم می شود”
عاملین این جنایت دهشتناک هر شخص و هر نهاد خصوصی و دولتی و به هر انگیزه ای بایستی تعقیب و مجازات گردند و مسئولین دستگاه قضا با استقلال کامل و جدیت، مکلف به تعقیب و اعمال مجازات در مورد عاملین این آتش سوزی ها و جبران خسارات های وارده در راستای حفاظت از جنگلها و مراتع به عنوان بخش مهمی از منابع ملی می باشند.

اکنون ما امضا کنندگان (بیشتر از 1700 امضا) این بیانیه ضمن اعلام مخالفت شدید و دادن حق نمایندگی و وکالت بە نمایندگان کمپین از مجرای قانونی با توجه به شدت یافتن آتش سوزی های زاگروس و به ویژه کوهستان #شاهو که در مرداد ماه سال ۹۶ بعلت مانورهای نظامی برافروخته شد، از نهادهای مسئول خواهانیم نسبت به این آتش سوزی ها و عوامل آن با حساسیت بیشتری برخورد نموده و نگذارند گونه های گیاهی و جانوری و زیستبوم زاگروس به ویژه در مناطق حفاظت شده قربانی عدم دوراندیشی و مصلحت های لحظه ای شوند و با عاملین و آمرین آن در هر جایی، قاطعانه برخورد نمایند چرا که در این بحران زیست محیطی به ویژه کمبود آب، هرگونه تخریبی به مثابه بازی با زندگی ملیون ها انسان می باشد. همچنین خواستار به رسمیت شناختن تلاش های فعالین و دلسوزان مقابله با تخریبات جنگل ها بوده انتظار داریم در فکر ایجاد راههای مقابله جدیتر با این آتش سوزی های خانمان سوز باشید. ما ضمن آرزوی اینکه دلسوزی، توان و ایمان نیروهای مردمی سرمشق مدیریت ناکارامد باشند خواستار رفع بلای آتش از تارک این سرزمین هستیم و در انتظار برخورد مناسب و برون رفت از مسئله هستیم.

تدوینگر: آمانج قربانی

 

دانلود لیست pdf امضا کنندگان در لینک زیر

اسامی نه به آتش زدن جنگلها

سوال خود را مطرح کنید :