جدیدترین :

اطلاعیه انجمن‌های مردم‌نهاد، جمعی از ماموستایان و فرهنگیان شهرستان مریوان درباره معضل زباله این شهرستان

مسئله زباله به سان مشکلی از ژرفای تاریخ مدنیت بشر همواره همراه با مردم بوده و بهایی است که شهرنشینی در برابر مصرف روزافزون خود پرداخت نموده است؛ اما آنچه اینک در شهرستان مریوان روی داده، مسئله ایست که از روز اول خود با عدم مدیریتی شایسته روبرو بوده است و این معضل می‌رود با گرم شدن هوا به بحرانی جدی و بهداشتی تبدیل شود.
در این مورد چندین بحث اساسی حائز اهمیت می‌باشد که بدین‌وسیله به اطلاع عموم می‌رسد:
۱- شکی نیست که سایت زباله مریوان در نزدیکی روستای ” ئه سراوا ” با بی‌توجهی و عدم دوراندیشی روبرو بوده و طی دو دهه گذشته تنها کارکرد آن دپوی زباله، دفع و امحای غیربهداشتی آن بوده و هیچ‌کدام از شهرداران، شوراهای شهر، فرمانداران و مدیران ارشد قبلی، اقدامی برای حل اصولی آن و یا کاهش درد و رنج مردم منطقه ننموده‌اند.
۲- مردم شریف ئه سراوا و اطراف که این‌همه سال جور و جفای ناشی از انواع آلودگی، بیماری، بوی تعفن، سگ‌های ولگرد، حشرات موذی، آلودگی زمین‌های کشاورزی و منابع آبی و … را به دوش کشیده‌اند، با وعده‌های پوشالی مسئولین سابق، هیچ اقدام مناسبی برای کاهش مشکلاتشان صورت نگرفته است.
۳- ما به‌عنوان انجمن‌های زیست‌محیطی، فرهنگی، اجتماعی، هنری، ادبی، جمعی از ماموستایان و فرهنگیان شهرستان مریوان، نظر به مشاوره و ارزیابی وضعیت موجود و استماع گلایا و شکایات مردم ئه سراوا و اطراف، به مسئولین ذی‌ربط در این مسئله، به‌صراحت اعلام می‌داریم:
الف: با توجه به در نظر نگرفتن ارزیابی زیست‌محیطی مکان‌یابی سایت جدید زباله در دره سماقان، این مکان در صورت استفاده به‌عنوان سایت زباله، دارای مشکلات فراوان بوده و با توجه به فاصله مکانی دره سماقان با روستای ئه سراوا، مجدداً مردم ئه سراوا تحت تأثیر عواقب و عوارض آلودگی‌های زباله‌دانی قرار خواهد گرفت.
ب: حاصل دپوی چندین ساله زباله در سایت ئه سراوا، تلی از زباله است که عوارض منفی ناشی از آن، برای ده‌ها سال باقی خواهد ماند و در صورت جابجایی سایت زباله، عملاً مکانی بسیار مسموم و فاجعه‌بار را به جا گذاشته و نقطه‌ای دیگر را تا زمان سرباززدن و عصیان بعدی آلوده می نمائیم.
ج: با توجه به ابلاغیه فرماندار محترم مریوان، مبنی بر تعامل با اهالی روستای ئه سراوا، جهت اجرایی کردن اقدامات مساعد در راستای ساماندهی اصولی و فوری سایت زباله همراه با قول رسیدگی به خواسته‌های برحق مردم و اقدامات جبرانی برای مردم روستا، همچنین نظرات کارشناسان محترم و بررسی‌های میدانی، سایت فعلی زباله مریوان بهترین مکان جهت دپوی زباله در جغرافیای حساس مریوان می‌باشد.
د: با توجه به ترکیب زباله شهرستان مریوان، بایسته است غیر از اقدامات اصولی و بهداشتی در فوریتی زمان‌دار، جهت تبدیل زباله‌های تر به کود کمپوست (برای کاهش تعفن و شیرابه) و همچنین تفکیک زباله‌های بازیافتی اقدام نموده تا مسئله به‌صورت پایدار و یک‌بار برای همیشه حل گردد.
ه: با توجه به میزان بالای سرانه تولید زباله در مریوان، انجمن‌های مردم‌نهاد و سایر نیروهای مردمی شهرستان مریوان، در راستای حل مسئله و فرهنگ‌سازی در مسیر تفکیک زباله از مبدأ و کاهش حجم آن، آمادگی خود را اعلام داشته و اطمینان داریم که این معضل مربوط به تک‌تک افراد جامعه بوده و هیچ‌کس نباید از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند.
در پایان اعلام می‌داریم؛ راه‌حل این مسئله به‌هیچ‌وجه برخورد امنیتی نبوده و نباید با خوانش امنیتی مشکلات مربوط به مدیریت نامناسب چندین ساله گذشته را حل کرد و نباید مردمی که قربانی دپوی غیراصولی زباله‌اند، به‌عنوان خاطی معرفی گردند.

انجمن فرهنگی- ادبی مریوان، جمعی از ماموستایان آیینی مریوان، کانون فرهنگی – هنری ڤەژین، انجمن فرهنگی – ادبی ڕۆجیار، کانون علمی- فرهنگی رونان، انجمن مردمی مبارزه علیه اعتیاد ـ ژیانه وه، انجمن سبز چیا، انجمن نمایش مریوان، جمعی از فرهنگیان شهرستان مریوان.

۲۲ فروردین‌ماه ۱۳۹۶

جوابی بنویسید

ایمیل ها معلوم نمیشود

کلیه حقوق مادی و معنوی برای انجمن سبز چیا محفوظ می باشد