جدیدترین :

رکاب حمایتی از بانه تا زریبار

دوچرخه سواران انجمن سبز “پاژین” شهرستان بانه، مسیر ۱۳۵ کیلومتری بانه – مریوان را با پیام “نه به تخریب زریبار” ” نا بۆ تێکدانی زرێبار” را رکاب زدند.
صبح روز پنجشنبه ۲۹ آبان ماه، ساعت ۵ صبح، ۳ دوچرخه سوار بانه ای به منظور اعلام حمایت از زریبار، اعتراض به احداث مینی پالایشگاه نفتی در کنار زریبار و حمایت انجمن پاژین از خواست مردم مریوان، مسیر ۱۳۵ کیلومتری بانه تا مریوان را رکاب زدند.
این دوچرخه سواران ساعت ۱۸ به کنار سد خاکی زریبار رسیدند و از طرف انجمن سبز چیای مریوان به گرمی مورد استقبال قرار گرفتند.
اعضای پاژین مسیر پر فراز و نشیب و پر پیچ وخم بانه – مریوان را با تمام سختی های خود، برای نشان دادن اهمیت حفظ زریبار و رساندن پیام این انجمن رکاب زدند. پاژین در این پیام، با اشاره به خطرات پیش روی محیط زیست به صورت عام و به ویژه منطقه، از جمله سوزاندن و تخریب بیش از حد جنگل ها، ساخت و سازهای صنعتی ویرانگر، سد سازی و زمین خواری، عامل اصلی را منفعت پرستان در هر رنگ و پوستی اعلام می کند و اضافه خواهی در سود و سرمایه را به خاطر ویرانگری های زیست محیطیش، مورد انتقاد قرار می دهد در ادامه این پیام امده است که ما حافظان طبیعت، با تفکری نوین و علمی، دیگر اجازه نخواهیم داد محیط زیستمان از آنچه هست بدتر شود و در این راه با همیاری مردم و دیگر حافظان طبیعت، راه خود را هموار خواهیم کرد.
رکاب ۱۳ ساعته این دوچرخه سواران با اسامی ابوبکر امینی، آرمان فرجپور و محمد عبدالله پور، در کنار سد خاکی زریبار برای نشان دادن زخمی قدیمی بر پیکر زریبار و یکی از عوامل نابودی ان که با اهدافی چون توسعه، سازندگی، رشد زمین های کشاورزی و … احداث شده بود به اتمام رسید تا یادآور وعده های رنگینی شود که هیچگاه به انجام نرسید. وعده هایی که حداقل روستاهای اطراف این سد آن ها را به خوبی به یاد می آورند و جز تسریع روند نابودی و به چالش کشاندن حیات زریبار چیزی در پی نداشت.
انجمن پاژین با این حرکت نمادین از موضع عده ی زیادی از مردم مریوان و انجمن سبز چیا برای جلوگیری از ساخت مینی پالایشگاه نفتی، دفاع کرده و این پیام را با خود برای دلسوزان طبیعت و مسئولین به همراه داشت که زریبار فقط متعلق به شهر مریوان نیست و با هر تیشه ای به پیکر آن، تمامی مردم فریاد خواهند زد.

img_0020

جوابی بنویسید

ایمیل ها معلوم نمیشود

کلیه حقوق مادی و معنوی برای انجمن سبز چیا محفوظ می باشد