انجمن سبز چیا

انجمن سبز چیا

پاراستنی ژینگە، پاراستنی ژیانە

  • your-alt
  • your-alt

آموزش زیست محیطیِ 7000 دانش‌آموز مریوانی

اندازه فونت :
۱۳۹۵/۰۳/۲۵

در جوامع توسعه‌یافته، آموزش، یکی از اصول بنیادین در برخورد با مسائل و مشکلات می‌باشد. آنچه سبب جهش‌های بسیار بزرگ در تاریخ بشر شده، آموزش بوده است. جهش و پیشرفت عظیم انسان‌های ساکن غرب کرهٔ زمین در دو سه قرن اخیر گواه این مدعاست. بدون شک می‌توان گفت که آموزش معجزه می‌کند. از طریق آموزش است که معرفت (Epistemeh)، دانش (Knowledg)، تجربه (Experum) و علم (Saience) که همه¬ی ¬این‌ها کل آگاهی‌های بشر را به وجود می‌آورند، از نسلی به نسل دیگر انتقال می‌یابد و انسان را مرحله‌به‌مرحله به‌پیش می‌برد. آموزش این پیام بسیار مهم معرفت‌شناسی را می‌دهد که هیچ انسان یا انسان‌هایی دست‌یافته و تسخیرکنندهٔ حقیقت و علم نیست. لذا انسان از طریق آموزش پی به این کاستی بنیادین هستی‌شناسی خود می‌برد وسعی می‌کند دامنهٔ آن را کم کند. پس این گزارهٔ بسیار جدی باید وارد حوزهٔ بسیار حیاتی و اورژانسی حفظ و احیای محیط‌زیست شود. انجمن سبز چیا با علم به این بنیان معرفت‌شناختی و درک فوریت این موضوع است که همواره آموزش را مبنای فعالیت‌هایش قرار داده است. به‌ویژه برای کودکان و نوجوانان.
در همین راستا و در ادامه مسلط کردن گفتمان زیست‌محیطی در جامعه و رفع نواقص و مشکلات در این زمینه، با تأکید بر آموزش در سال‌های طلایی (کودکی، نوجوانی) و تربیت نسلی آگاه و مسئول در برابر طبیعت و محیط‌زیست، اعضا کمیته‌ آموزش انجمن در سطح مدارس شهر مریوان (همه مقاطع پسرانه و دخترانه) از تاریخ 10 الی 29 اردیبهشت سال جاری، با حضور در 34 مدرسه و 295 کلاس درس با بیش از 7000 دانش‌آموز، به یادآوری و آموزش اصول اساسی حفاظت از محیط‌زیست، مسئولیت‌پذیری همگانی، نگرش سیستمی و آینده‌نگر، نظم جمعی و اهمیت منافع عمومی جامعه، صلح‌طلبی و باور قلبی به برابری انسان‌ها برای دانش آموزان و معلمان مدارس پرداخته و با شنیدن پیشنهاد‌ها و نکته نظرات، در جهت هرچه پربارتر کردن آموزش‌ها، ضمن کسب تجربیات گرانبها، گامهای محکمی به‌پیش برداشتند. این آموزش‌ها به روش‌های مختلفی ازجمله سخنرانی، پرسش و پاسخ، بارش مغزی، ایفای نقش، استفاده از تصاویر و پوستر و بعضاً نمایش فیلم و کلیپ آموزشی و … صورت گرفته است.
در این زمان اندک، اعضای سخت‌کوش این کمیته با تأکید بر “بعد مکانی توسعه پایدار ” یعنی بومی کردن مفاهیم، کوشیدند تا با استفاده از پتانسیل‌های موجود، در جهت ارتقای دانش زیست‌محیطی دانش آموزان با محوریت گردشگری و تفریح پاک، در راستای برنامه پنج‌ساله انجمن یعنی سرزمین بدون زباله و سرزمین بدون شکارچی و ترویج شعار انجمن سبز چیا “پاراستنی ژینگه پاراستنی ژیانه “، راهی خانه دوم دانش آموزان شدند و با استقبال گرم و صمیمی مدیران، معلمان، دانش آموزان و سایر کارکنان مدارس، روبرو شدند و در همان روزهای آغازین با افزایش تعداد مراجعه‌کنندگان به دفتر انجمن برای ثبت‌نام و تشکر اولیای دانش آموزان، ثمره حضور خود را در مدارس مشاهده کردند.
کمیته‌ آموزش انجمن سبز چیا به‌ جهت همکاریهای دلسوزانه‌ کمال تشکر و قدردانی خود را از مدیریت محترم آموزش‌وپرورش مریوان، مدیران، معلمان، کارکنان و دانش آموزان مدارس اعلام می‌دارد.

چاپ شده در شماره هشتم ماهنامه چیا (خرداد 1395).

سوال خود را مطرح کنید :