انجمن سبز چیا

انجمن سبز چیا

پاراستنی ژینگە، پاراستنی ژیانە

  • your-alt
  • your-alt

استقبال از نوروز با روستا تکانی

اندازه فونت :
۱۳۹۴/۱۲/۲۵

انجمن سبز چیا امروز 24 اسفندماه 94 برای سومین سال پیاپی در راستای داشتن طبیعت و محیط زیستی پاک و زیبا، با شعار سرزمین بدون زباله، سرزمین بدون شکارچی و گرامی داشت روز جهانی حفاظت از رودخانه ها در برابر سد سازی با مشارکت جوامع محلی در روستاهای شهرستان مریوان و سروآباد از ساعت 10 صبح تا 17 بیش از 110 روستا را از زباله پاکسازی کردند.

روستا تکانی در اواخر سال و برای استقبال از نوروزی پاک صورت می گیرد. امسال روستا تکانی با روزجهانی “حفاظت از رودخانه ها در برابر سد سازی” همزمان شده بود که در روستاهای دارای رودخانه علاوه بر خود روستا، حریم رودخانه ها هم پاکسازی شد و یکی از شعارهای اصلی این برنامه هم گرامی داشت این روز بود.

در برخی از روستاها هم این برنامه با کمک دانش آموزان مدارس روستاها برگزار گردید که حضور کودکان در تصاویر رسیده به دست انجمن سبز چیا به صورت چشمگیر دیده می شود و اینگونه مشارکت ها قطعا نوید حافظان طبیعت بهتری در آینده برای این سرزمین را می دهد.

طی سده­ های قبل، بزرگ‌ترین دژ حفاظت از فرهنگ، ادب، زبان، دانش و … ملت ما در روستاها بوده و هم اینان عوامل رشد و ارتقای اجتماع را تشکیل داده­ اند. اکنون که انواع آلودگی ها این سرزمین را فراگرفته است اجرای اینگونه برنامه های مشارکتی با حضور روستائیان به عنوان بخش مهمی از بدنه ی یک جامعه که مولد فرهنگ و اقتصادی سالم هستند قطعا ضامن پایداری مردم در روستاها در یک همزیستی با طبیعت است.

انجمن سبز چیا با کمک اعضای خود در روستا­ها و در راستای چشم ­انداز 5 ساله­ ی خود برای “سرزمین بی زباله” این حرکت شایسته و همگانی را به امید فراگیری در کل منطقه به‌پیش خواهد برد.

روستا تکانی در این سرزمین دارای ریشه بوده و می­تواند به امری همیشگی تبدیل شود و در این راستا اگر انجمن­ها و فعالین زیست‌محیطی بافرهنگ سازی و افزایش سطوح آگاهی مردم دست‌به‌کار شده و فعالین روستاها با شوراها و دهیاری­های دلسوز همت کنند، می­ توان روستا تکانی را در تمامی روستاها شاهد بود.

5

سوال خود را مطرح کنید :