جدیدترین :

روز جهانی حفاظت از رودخانه ها در کوردستان گرامی داشته شد

کوردستان به واسطه وجود کوهستان زاگروس همیشه سرشار از چشمه ها و رودخانه ها و جویبار ها خروشان بوده که به مانند مادری مهربان تمدن ها و فرهنگ غنی کورد را در دامن خود به واسطه این رودخانه ها پرورش داده است اما اکنون رودخانه های ما وضعیت مناسبی ندارند و اکثر رودخانه های دائمی به فصلی تبدیل شده اند و رودخانه های شهری هم به رودخانه های فاضلاب تبدیل شده اند. برای نشان دادن اهمیت رودخانه ها و کارکرد این زیست بوم ها با آمدن بهار و نوروز، انجمن سبز چیا امروز ۲۴ اسفندماه برابربا ۱۴ مارچ ۲۰۱۶ میلادی به مناسبت “روزجهانی حفاظت از رودخانه ها در برابر سدسازی” در یک برنامه مشارکتی به کمک تیم های خود در روستاهای مریوان و اورامانات بیش از ۱۱۰ روستا را از زباله پاکسازی می کند.
این برنامه که برای سومین سال پیاپی در حال برگزاری است از صبح امروز ساعت ۱۰ تا ساعت ۱۷ ادامه دارد و تاکنون بیش از ۲۰ روستا ، برنامه خود را به پایان رسانده اند. شعارهایی با مضمون گرامی باد روز جهانی حفاظت از رودخانه ها، سرزمین بدون زباله و سرزمین بی شکار توسط برگزارکنندگان در هر روستا به نمایش در آمده است.
در این برنامه حریم رودخانه ها، داخل روستا و محل های تجمع با مشارکت عمومی روستائیان اعم از پیر و جوان، نوجوان و کودک، زن و مرد از انواع زباله و آلودگی پاکسازی می شود. طبق خبرهای رسیده حضور کودکان و نوجوانان در این برنامه ها چشم گیر و قابل توجه بوده است که این خود نوید سرزمینی پاک و زیبا را می دهد.
داشتن سرزمینی پاک حق نسل های امروز و آینده است، انجمن سبز چیا ضمن تشکر از اعضای خود در تمام روستاهای مریوان و سروآباد از اینکه در این برنامه شرکت کرده اند تشکر می کند.
تخریبات گسترده و خاموشی رودخانه ها یکی پس از دیگری به وسیله سدها و انواع آلودگی ها سبب ایجاد جنبشی بزرگ با نام “حفاطت از رودخانه ها در برابر سد سازی” شد که به صدور بیانیه ای به تاریخ ۱۴ مارچ ۱۹۹۷ در شهر کوریتیبای برزیل از سوی سازمان‌های مدافع طبیعت و مردم بومی انجامید. از آن سال به بعد این روز (۲۴ اسفند) در خیلی از کشورهای به شیوه های مختلف گرامی داشته می شود.photo_2016-03-14_04-37-56 photo_2016-03-14_04-38-28 photo_2016-03-14_04-39-01 photo_2016-03-14_04-39-07

جوابی بنویسید

ایمیل ها معلوم نمیشود

کلیه حقوق مادی و معنوی برای انجمن سبز چیا محفوظ می باشد