انجمن سبز چیا

انجمن سبز چیا

پاراستنی ژینگە، پاراستنی ژیانە

  • your-alt
  • your-alt

چهارمین کارگروه تدوین برنامه مدیریت یکپارچه زیست بومی تالاب زریبار

اندازه فونت :
۱۳۹۴/۰۹/۰۶

چهارمین کارگروه تدوین برنامه مدیریت یکپارچه زیست بومی تالاب زریبار، سوم آذرماه به همت انجمن سبز چیای مریوان، با همکاری اداره کل حفاظت از محیط زیست استان کردستان، دفتر طرح حفاظت از تالاب‌های ایران و مشارکت سازمان‌ها و نهادهای بهره‌بردار و تشکل‌های مردم نهاد در شهرستان مریوان برگزار شد. در این کارگاه، که به دو بخش تقسیم شده بود  در بخش اول آنها سخنرانی هایی از طرف مدعوین صورت گرفت که در ذیل بخش هایی از آن ذکر شده و در بخش ذوم کارگاه که بعداظهر آغاز گردید نقشه‌ها و تصاویر ماهوراه ای تالاب تهیه شده بود که پس از بررسی و بحث و تبادل نظر در مورد آنها، پهنه بندی زیستگاه‌های زریبار توسط شرکت کنندگان صورت گرفت.

کارگاه معاون فنی اداره‌کل محیط زیست استان کردستان نیز به ارائه گزارشی در خصوص اقدامات انجام شده توسط محیط زیست کردستان در رابطه با نجات دریاچه زریبار پرداخت و اظهار کرد: سه کارگاه برگزار شده قبلی در این خصوص نتایجی در بر داشته است و امروز در این کارگاه جمع بندی نهایی انجام می شود.

طیب محمودی از ایجاد سند چشم اندازی در رابطه با زیست بوم زریبار برای تمامی دستگاه‌های اجرایی خبر داد و افزود: حریم گذاری و تعیین حدود تالاب، ایجاد ایستگاه پایش آب جهت تعیین کیفیت آب از دیگر اقدامات این اداره کل در رابطه با نجات زریبار بوده است، وی ساماندهی فاضلاب قسمت غربی تالاب با همکاری آبفای شهری و روستایی را از دیگر اقدامات این اداره کل ذکر کرد.

در ادامه نشست مشاور محیط زیست استاندار کردستان گفت: با حمایت استاندار اندیشمند و دوستدار محیط زیست پیگیری های ایشان ستاد نجات بخشی زریبار در دو کارگروه فنی اجرایی و علمی پژوهشی، اقدامات مثبت و موثری انجام داده که از مهمترین آنها  می توان به تهیه پروپوزال هایی توسط 16 استاد دانشگاه کردستان اشاره کرد که زیر نظر معاونت عمرانی استانداری مشغول به کار می شوند که همگی در راستای حفاظت و بهسازی و تدوین برنامه های بلند مذت برای مدیریت تالاب زریبار خواهد بود، ساماندهی فاضلاب های روستاهای ضلع غربی تالاب مصوبه این ستاد بوده است.

فریبا رضایی تصریح کرد: در کارگروه علمی پژوهشی ستاد نجات بخشی زریبار، اقداماتی نیز به منظور تعیین هیدرولوژی کف تالاب زریبار مریوان در حال تهیه و تدوین است.

در ادامه نشست نماینده دفتر طرح حفاظت از تالاب‌های ایران گفت: افزایش تعداد و تنوع مصرف کنندگان و بهره برداران، متعدد بودن ذینفعان و متولیان از جمله مشکلات پیش روی مناطق تالابی است.

وی افزود: تغییر کاربری اطراف تالاب‌ها و ورود رسوبات فاضلاب به آنها از دیگر مشکلات موجود در این رابطه است.

نماینده دفتر طرح حفاظت از تالاب‌های ایران عنوان کرد: در گذشته دیدگاهی سنتی در رابطه با تالاب‌ها وجود داشت که از تالاب صرفاً به منظور بهره برداری استفاده می‌شد و بعدا صرفا حفاظتی بوده است اما امروز تعادلی بین توسعه و بهره برداری از تالاب‌ها برقرار شده است که مدیریت زیست بومی نامیده می‌شود.

احمدی در رابطه با اقدامات انجام شده در خصوص حفاظت تالاب‌ها، ذکر کرد: گام اول مدیریت زیست بومی است که تحلیل ذینفعان و اطلاع رسانی و آگاه سازی عمومی را شامل می‌شود.وی تحلیل برنامه جامع مدیریت تالاب‌ها را گام دوم اقدامات اعلام کرد و افزود: این مرحله که برگزاری کارگاه‌ها را شامل می‌شود، در حال اجراست و امروز کارگاه نهایی در رابطه با تالاب زریبار برگزار می شود.

نماینده دفتر حفاظت از تالاب‌های ایران خاطرنشان کرد: برنامه جامع مدیریت زیست بومی  در بالاترین سطوح مدیریتی کشور و استان مصوب می شود و امضای تفاهم‌نامه بین ذینفعان صورت می گیرد. استقرار ساختارهای بین بخشی به منظور مدیریت تالاب‌ها و اجرای برنامه‌های مدیریت از دیگر برنامه‌های این دفتر در رابطه با حفظ تالاب هاست.وی با اشاره به رویکرد مدیریت زیست بومی، از مسئولان و دست اندرکاران استان خواست تا در رابطه با زریبار با حساسیت بیشتری اقدام کنند.

آخرین سخنران که نماینده انجمن سبز چیای مریوان بود؛ با انتقاد از عملکرد مسئولان در رابطه با نجات زریبار، گفت: اراده معطوف به کار و تلاش جدی برای نجات زریبار در بین مسئولان وجود ندارد. مظفر خسبی، امروز(سوم آذر) در چهارمین کارگاه تدوین برنامه مدیریت یکپارچه زیست بومی تالاب زریبار مریوان، به اشاره به اقدامات انجام شده در خصوص زریبار ، اظهار کرد: آموزش جوامع محلی، ساخت جایگاه فضولات دامی، ایجاد کمیته تخصصی آژین، اجرای برنامه «روژیکم بو زریبار» با حضور 12 هزار نفری مردم از جمله اقدامات مهم انجمن  سبز چیای مریوان در رابطه با نجات تالاب زریبار است.

وی با اشاره به اینکه زریبار نیازمند مطالعات جدی است، افزود: با توجه به خلاء ارتباطی موجود در این زمینه، تقویت NGO ها برای دسترسی به اطلاعات کاری ضروری است.نماینده انجمن سبز چیای مریوان همچنین انتقال تعاونی صیادان به سد گاران را خواستار شد. همچنین خواستار پیگیری مسئولان محترم ادارات مختلف درباره افزایش چاه های غیر مجاز و خانه باغی ها شد.

در ادامه کارگاه اعضای شرکت کننده به سه گروه تقسیم شدند و بر اساس تصاویر ماهواره ای و نقشه زیستگاه های پرندگان زریبار، پهنه بندی زیستگاه های تالاب زریبار و محدوده اطراف آنرا انجام دادند و با ارائه آن و دکر ذلایل زون های با حساسیت بسیار زیاد، حساسیت زیاد، متوسط و کم صورت گرفت.

لازم به ذکر است؛ چهارمین کارگاه تدوین برنامه مدیریت یکپارچه زیست بومی تالاب زریبار مریوان با هدف داشتن تالابی زیبا و آباد، دارای آب کافی و سالم، با تنوع زیستی غنی، بهره برداری خردمندانه و تمام پتانسیل‌های آن در راستای توسعه پایدار حوزه آبخیز، امروز در مریوان در ساعت 16 روز سه شنبه سوم آذر پایان یافت.photo_2015-11-27_05-13-35 photo_2015-11-27_05-13-55

سوال خود را مطرح کنید :