انجمن سبز چیا

انجمن سبز چیا

پاراستنی ژینگە، پاراستنی ژیانە

  • your-alt
  • your-alt

حفاظت و احیای زریبار تنها با حضور مردم می تواند اجرا شود

اندازه فونت :
۱۳۹۴/۰۸/۰۴

بر همگان معلوم است که انجمن سبز چیا از زمان آغاز فعالیت خود، زریبار و لزوم حفاظت و احیای آن را به عنوان یکی از اهداف اصلی خود می داند و در این راستا به لطف حضور افراد آگاه، وجود جوامع محلی دلسوز و مردمی طبیعت دوست زحمات فراوانی کشیده که نتایج مثبتی را در بر داشته است.

تلاش ها و زحمات انجمن سبز چیا باعث شد که مردم با حضور ده هزار نفری خود در مراسم ” یک روزم برای زریبار” به همه بگویند نجات زریبار خواسته ی همه ی ماست. در بحث کاهش شکار در اطراف زریبار می توان به آموزش های این انجمن و برنامه “سونامی تفنگ سبز” که حتی معادله شکار را در سطح کشور و استان تغییر داد و به دنبال آن ده ها اسلحه شکسته شد و صدها قفس به آتش کشیده شد اشاره کرد. به لطف فعالیت های همین انجمن در این روزها که در سایر تالاب های کشور برای ورود پرندگان مهاجر تورهای هوایی و شکار پرندگان آغاز شده است، برای ورود پرندگان مهاجر در زریبار از طرف مردم پاکسازی صورت می گیرد تا مردم این دیار میزبانان خوبی برای پرندگان باشند، این موارد و ده ها مورد دیگر باعث شد که بر طبق بررسی ها، مطالعات میدانی و تحقیقی- پژوهشی بر همگان آشکار شود که انجمن سبز چیا فعال‌ترین، با نفوذترین و موثرترین نهاد در امر ترويج و حفاظت از درياچه زریبار معرفی شود، زیرا از اقتدار زیادی برخوردارند، بدين مفهوم که این افراد خيلي سريع مي‌توانند اطلاعات را انتشار ‌دهند. همچنین ذکر این نکته لازم است که انجمن سبز چیا بيشترين نفوذ را در ميان ذي‌نفعان محلي داشته و مردم بيش از سايرين، نظر اين انجمن در زمينه امور و مسائل مختلف قبول دارند.

در حالی که اکنون انجمن سبزچیا مریوان برای حضور در برنامه های مختلف زیست محیطی در کل کشور در زمان مناسب دعوت می شود تا با ایراد سخنرانی از نظرات و سخنان این انجمن استفاده گردد که در شهر و استان خویش برای برگزارکنندگان همایش ملی مقوله ای غریب و ناآشناست.

این روزها در حالی “همایش ملی حفاظت و احیای تالاب ها و دریاچه ها با تاکید بر دریاچه زریبار مریوان”  در شهرستان مریوان برگزار می شود که یک روز مانده به برگزاری این همایش جهت تضمین شکوه و غنای هرچه بیشتر آن از انجمن سبز چیا دعوت می شود که عملا در برگزاری آن و ایراد خواسته های مردم به عنوان موثرترین نهاد در حفاظت از زریبار در این همایش نقشی ندارد که این مورد خواسته یا ناخواسته نشان از درجه اهمیت برگزارکنندگان این همایش برای انجمن مردمی این دیار در حفاظت از زریبار است.

انجمن سبز چیا – 4 آبانماه 1394

سوال خود را مطرح کنید :