انجمن سبز چیا

انجمن سبز چیا

پاراستنی ژینگە، پاراستنی ژیانە

  • your-alt
  • your-alt

مانور نظامی یا فاجعە زیستی؟

اندازه فونت :
۱۳۹۴/۰۵/۲۸

رفتن به طبیعت و تماشای پرندگان زیبا تفریحی است که ده ها سال است در بین مردم دنیا رواج یافته و علاقمندان فارغ از نوع شغل یا تخصص با شوق و ذوق وافر به این تفریح سالم می پردازند. برخلاف تصور عامه مردم، لازمه پرداختن به این فعالیت پرنده شناس بودن نیست، در این کار علاقه مندی به طبیعت است. آرامش و لذت پرنده نگری به حدی است که بسیاری از روانشناسان آن را راه حلی برای آرامش فکری و تقویت روحیه افراد می دانند. تنوع گونه ای پرندگان، زیبایی فوق العاده، مهاجرت های طولانی و مهمتر از همه پرواز دل انگیز آنها، جاذبه ی مشاهده، تعمق و مطالعه بر روی پرندگان را صد چندان کرده است. تماشای پرندگان شاید به ظاهر فعالیتی ساده باشد، اما اگر مسئولانه و با در نظر گرفتن باید ها و نباید ها انجام شود، می تواند فعالیتی هم راستا با حفاظت محیط زیست باشد.

طبق آخرین بررسی های صورت گرفته ایران دارای بیش از 520 گونه مختلف از پرندگان است و این تنوع علاوه بر کارکرد زیست محیطی به عنوان یکی از شاخص های توسعه ی اکوتوریسم پرنده نگری است، این صنعت در کشور ما هم در حال گسترش است تا جایی که در چند سال اخیر شاهد ایجاد سایت های مختص به پرنده نگری در تالاب ها هستیم که از مهم ترین آنها کانی برازان در مهاباد و آشوراده در میانکاله است.

شهرستان مریوان به دلیل وجود تنوع در زیستگاه ها که شامل عرصه جنگلی، تالابی، آبی و کوهستانی ست یکی از مناطق مهم برای مشاهده انواع پرندگان است. بر اساس آمارهای غیر رسمی و مطالعات صورت گرفته توسط تیم پرنده نگری زریبار از کمیته های انجمن سبز چیا، شهرستان مریوان چیزی حدود نصف تنوع گونه ای ایران را داراست و بزرگترین زیستگاه این تنوع گونه ای تالاب زریبار است. وجود عرصه آبی در کنار پوشش گیاهی و همسایگی با جنگل، زریبار را به یکی از زیباترین سرزمین پرندگان ایران زمین تبدیل کرده است. مهم ترین شاخصه در بالا بردن جمعیت و تنوع گونه ای پرندگان برخلاف تصور عامه وجود آرامش در زیستگاه است نه تغذیه چرا که پرندگان به سبب داشتن قدرت پرواز به راحتی تغذیه موردنیاز خود را پیدا می کنند. تیم پرنده نگری زریبار از زمان آغاز فعالیت خود اکثر فعالیت هایش را در محدوده ای به نام شروان واقع در شمال تالاب زریبار که بهترین زیستگاه پرندگان است متمرکز کرده است. بدون شک شروان بهشت پرندگان زاگرس است،  هر ساله این زیستگاه شاهد بیشترین تراکم جمعیتی و تنوع گونه است چرا که از امنیت و آرامش نسبی برخوردار و تغذیه مناسبی را برای پرندگان فراهم می نماید. تالاب زریبار طبق بررسی ها و مشاهدات میدانی دارای بیش از 120 گونه از پرندگان است که بهترین زیستگاهشان در زریبار شروان است.

photo_2015-08-19_10-48-10

لازم به ذکر است که بهشت پرندگان زاگرس در 9 کیلومتری شهرستان مریوان قرار دارد و این محدوده به مساحت بیش از 70 هکتار توسط تیم پرنده نگری انجمن سبز چیا به عنوان سایت پرنده نگری به اداراه حفاظت محیط زیست استان کردستان معرفی شده است و طبق جلساتی که با این سازمان برگزار شده است، شروان با رفع مشکلات آن به عنوان سومین سایت پرنده نگری کشور معرفی می شود.

photo_2015-08-19_10-48-16

متاسفانه به دلیل نبود کارشناس زیست محیطی و آگاه به دنیای پرندگان در ارگان های دولتی بدون در نظر گرفتن کمترین اهمیتی برای پرندگان زیبا که بی شک از مهمترین جانوران در چرخه زیستی هستند بخش عظیمی از جنگل های زاگرس شمالی در 10 کیلومتری شهر مریوان در همسایگی تالاب زریبار در ضلع شمال غربی و نزدیک شروان به نیروهای نظامی واگذار گردید.

عرصه ملی که به این نیروها واگذار گردید کانی قولجان نام دارد ، محل چرای دام روستاهای اطراف تالاب زریبار که در طول تاریخ سکونتشان از آن استفاده می کردند ، متاسفانه با حصار کشی و از دسترس خارج کردن این چرگاه برای چرای دام روستاها علاوه بر نادیده گرفتن حقوق روستائیان، زمینه برای نابودی شروان مهمترین زیستگاه پرندگان فراهم شد. روستائیان این بار مجبور شدند از شروان برای چرای دام استفاده کنند که محدوده تالاب است و زیستگاه و محل لانه سازی پرندگان است.کانی قولجان به دلیل دارا بودن چشمه، پوشش علفی و عرصه جنگلی از چراگاه های اصلی روستاهای اطراف تالاب زریبار است و پیگیری اهالی برای بازگرداندن این عرصه به جایی نرسید و عرصه به ارگان های نظامی واگذار گردیده است. مانورهای نظامی و تیراندازی ها در فاصله کمتر از یک کیلومتری با ایجاد آلودگی صوتی و از دسترس خارج کردن زیستگاه پرندگان در این منطقه یکی از عوامل جدی تهدید بهشت پرندگان زاگرس است.

photo_2015-08-19_18-06-19

متاسفانه فاجعه به اینجا ختم نمی شود و در سکوت همه ما در قبال این واگذاری ها، در روز ۲۶ مرداد ماه سال جاری در اثر مانور نظامی تیپ ۳۲۸ ارتش مریوان آتش سوزی عظیمی در جنگل های “کانی قولجان”  شعله ور شد که تا کنترل کامل آن حدود دو شبانه روز طول کشید و مثل همیشه بیشترین عملکرد نیروها بر دوش فدائیان بلوط بود در انجمن سبز چیا مریوان که به مبارزه با این آتش رفتند( فدائیان بلوط نامی است برای اعضای انجمن سبز چیا که در مقابله با بحران آتش سوزی جنگل های زاگرس مبارزه می کنند ). در این آتش سوزی متاسفانه پوشش علفی صددر صد از بین رفت و خسارت جدی و جبران ناپذیری به پوشش درختی وارد گردید. زیستگاه حشرات، بندپایان، پستانداران و خزندگان در این بخش کاملا نابود شد، آتش سوزی به علت شدت بالا بر خصوصیات فیزیکی، خصوصیات شیمیایی و بیولوژیکی خاک تاثیر گذاشته و منجر به کاهش مواد آلی و قدرت نفوذپذیری خاک شد.

photo_2015-08-19_18-06-29

در زمانی که تمام کشور با انواع مشکلات زیست محیطی و منابع طبیعی روبه رو شده است لازم است که توجه بیشتری به مطالعات زیست محیطی در پروژه ها صورت بگیرد و سازمان های نظارتی به وظایف خود عمل کنند.

انجمن سبز چیا ضمن محکوم نمودن این آتش سوزی و سایر آتش سوزی های اخیر در جنگل های زاگرس از مسئولین در اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري و سازمان حفاظت محیط زیست استان کردستان تقاضا دارد ضمن بررسی عوامل آتش سوزی در کانی قولجان، مسببان این آتش سوزی ها را به مراجع قانونی معرفی نموده و ارگان های مربوطه را موظف به جبران خسارت و احیای مجدد جنگل های این منطقه نموده و در واگذاری صورت گرفته تجدید نظر نماید تا بیش تر از این عرصه های ملی و جنگل ها و بهشت پرندگان آسیب نبیند.

photo_2015-08-19_18-05-57

 

 

سوال خود را مطرح کنید :


یک دیدگاه برای “مانور نظامی یا فاجعە زیستی؟”

  1. ش و س گفت:

    چه ن دانه اشتبای تایپی هه س