جدیدترین :

بازدید علمی سه روزه در زاگرس شمالی

انجمن سبز چیا در راستای فعالیت های زیست محیطی خود و با تاکید بر اهمیت تنوع زیستی زاگرس و مناطق تالابی در حال پایه ریزی ساختاری سیستماتیک و مدون برای مطالعات علمی است و با فراهم کردن بستر کار علمی مورد نیاز آماده همکاری با کارشناسان و صاحبنظران زمینه های مختلف زیست محیطی و تنوع زیستی است. در این راستا هفته گذشته انجمن سبز چیا پذیرای تعدادی کارشناس و علاقه مند رشته های مختلف زیست محیطی بود که از تهران برای مطالعات میدانی و بررسی زیستگاه هایی از زاگرس به شهرستان مریوان آمده بودند.

از کارشناسان مطرح این گروه می توان به علیرضا زمانی متخصص درباره تاکسونومی و پراکنش عنکبوت ها و عضو گروه جانورشناسان فلات پارس و آقای پرهام بیهقی عضو موسسه خزنده شناسان پارس که در زمینه ی خزندگان و دوزیستان فعالیت دارند اشاره نمود .

photo_2015-08-15_01-52-42

این گروه که از روز ۲۰ ام مرداد ماه تا ۲۲ ام در شهرستان مریوان حضور داشتند، به بررسی زیستگاه های بندپایان، خزندگان و دوزیستانی چون عقرب ها، عنکبوت های تور قیفی، عنکبوت های زمینی، عنکبوت های سنگی، عنکبوت های گرگی، عنکبوت های جهنده، عنکبوت های خرچنگی، انواع مارمولک ها، اسکینگ ها،قورباغه ها، سمندر کوهستانی کردستانی به صورت ویژه و چند مورد از جانوران دیگر در زیستگاه های مختلف زاگرس پرداختند.

photo_2015-08-15_02-05-51 photo_2015-08-15_02-06-04 photo_2015-08-15_02-05-43 photo_2015-08-15_01-53-08 photo_2015-08-15_01-53-18

در هنگام بررسی زیستگاه سمندر کردستانی، متاسفانه تعداد زیادی لارو سمندر به دلیل کمبود آب و از دسترس خارج شدن مقدار آب اندک به وسیله ی کشاورزان دیده شد که در معرض خطر هستند که بنا بر تشخیص تیم کارشناسی و به وسیله انجمن سبز چیا این لاروها باید تا آغاز فصل بارندگی در زیستگاه تحت مراقبت ویژه قرار بگیرند.

photo_2015-08-15_02-15-54لارو سمندر کوهستانی کردستانی در ظرف نمونه

photo_2015-08-15_02-16-01

مقدار آب اندک باقی مانده لاروهای سمندر کوهستانی کردستان متاسفانه به دلیل استفاده در بخش کشاورزی از دسترس لاروها خارج شده است.

در روز سوم این بازدید علمی، به دعوت تیم پرنده نگری زریبار انجمن سبز چیا، در منطقه شروان در شمال غربی زریبار، اعضای تیم به پرنده نگری پرداختند و با توضیحات تیم پرنده نگری از وضعیت تنوع گونه ای پرندگان مریوان و وضعیت زیستگاه هایشان مطلع شدند.

در ادامه بازدید این گروه، از خانه حیوانات و پرندگان که به همت اعضای انجمن سبز چیا در روستای ده ره تفی و با مدیریت آقای جمال قادری برای مداوا و حفاظت از حیوانات و پرندگان زخمی و آسیب دیده اختصاص یافته بازدید نمودند و از نزدیک پرندگان شکاری آسیب دیده را مشاهده نمودند و از تلاش های دوستداران حیوانات در این روستا،تشکرو قدردانی شد.photo_2015-08-15_01-54-57

نتایج این سفر و مطالعاتی که انجام شد طی هماهنگی های انجام شده قرار است که در سه پوستر گونه های عنکبوت ها، خزندگان و دوزیستان بارز شهرستان مریوان در آن گنجانده شود و برای مطالعات بیشتر و تخصصی تر در زمان مناسب تری این مطالعات ادامه یابد. همچنین در چند مورد نمونه برداری صورت گرفت تا برای مطالعات بیشتر در تهران و شناسایی گونه مورد ببرسی قرار بگیرد.

در حاشیه ی این سفر اعضای گروه از وضعیت آتش سوزی جنگل های زاگرس مطلع شدند و با هماهنگی انجمن های عضو، بنرهایی در محکومیت این فاجعه نوشته شد و از طرف انجمن سبز چیا بسته هایی حاوی بروشورها و متن های زیست محیطی از برخی حوزه های فعالیت انجمن به ویژه بحران آتش سوزی جنگل های زاگرس به دوستان گروه اهدا شد. طی گفتگوهای به عمل آمده، قرار بر این شد اعضای گروه با همکاری هم تلاش شود با رسانه ای کردن بحران آتش سوزی جنگل های زاگرس در راستای حفاظت از زاگرس عزیز تلاش به عمل آید تا بیشتر از این اجازه ندهیم آتش زنان باعث نابودی زاگرس عزیزمان شوند.

photo_2015-08-15_01-56-44

اعضای این گروه : پرهام بیهقی از موسسه خزنده شناسان پارس، علیرضا زمانی از گروه جانورشناسان پارس، هستی حاجی ابولحسنی از انجمن طرح سرزمین، فرزانه هاشمی از برنامه طبیعت ۳۶۰ درجه شبکه دو، مهسا کاظمی از موزه حیات وحش دارآباد تهران و تیم پرنده نگری زریبار از انجمن سبز چیا.

این بازدید علمی به میزبانی تیم پرنده نگری زریبار از انجمن سبز چیا به مدت سه روز از تاریخ ۲۰ ام تا ۲۲ ام مردادماه ۱۳۹۴ در شهرستان مریوان برگزار شد.

جوابی بنویسید

ایمیل ها معلوم نمیشود

کلیه حقوق مادی و معنوی برای انجمن سبز چیا محفوظ می باشد