جدیدترین :

سیل و زلزله

سدسازی و نابودی هه‌ورامان، از بڵ تا بڵبر

دکتر افراسیاب جمالی – دکترای تاریخ بلبر سرزمین آب‌ها و قلعه‌ها بعل، بل، بلبر، بل چه‌مه گاهی وقت‌ها نیازی به زبان‌شناسی و نشانه‌شناسی نیست اسامی خود گویای همه‌چیز هستند وقتی مقداری از تاریخ و گذشته خاورمیانه اطلاع داشته باشیم به‌سادگی، اسامی خود کوله‌باری از گذشته را با خود حمل می‌کنند. هه‌ورامان سرزمینی کهن با میراثی چندین هزارساله از تمدن و ... بیشتر بخوانید »

تکذیب ترک برداشتن سد دز/ رکورد بزرگترین سیلاب ایران شکسته شد

زیست بوم: رکورد بزرگترین سیلاب سالهای اخیر کشور شکسته شد و شاهد ورود سیلابی با دبی ۸ هزار مترمکعب در ثانیه به مخزن سد دز هستیم که رهاسازی همین حجم آب به منظور جلوگیری از سرریز شدن سد دز در حال انجام است. سامانه بارشی جدیدی که از اواخر شب سه‌شنبه هفته جاری فعالیت های خود را در شمال استان ... بیشتر بخوانید »

انجمن سبز چیا قهرمان تالاب

به منظور شناسایی، جمع آوری و طبقه بندی تجربیات موفق مرتبط با حفاظت بهینه زیست بوم های تالابی، تشویق و گسترش فرهنگ تالابی در کشور، برنامه سالانه انتخاب قهرمان تالاب همزمان با روز جهانی تالاب ها در ۱۳ بهمن ( ۲ فوریه) طبق روال هر ساله در سه بخش فعالیت های تحقیقاتی – مطالعاتی، مشارکت مردمی و فعالیت های اجرایی معرفی شد. این مهم ... بیشتر بخوانید »

طبیعت را دست‌کم گرفتیم/ بلوط‌ها رفتند، سیل آمد

خرم‌آباد – روزهای آغازین آبان هنگامی‌که همه مردم منتظر بارش باران و سیراب شدن دشت‌های خشکیده بودند در بسیاری از استان‌های زاگرس نشین به‌ویژه لرستان باران چنان شدت یافت که تبدیل به بحرانی عمیق شد. خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: در میان بحران‌های اقلیمی همواره سیل، خشکسالی و زلزله به لحاظ تأثیرگذاری بر ابعاد خرد و کلان اجتماعی، اقتصادی و ... بیشتر بخوانید »

سایه کویر بردشت‌های شرقی کردستان

نبض دشت‌های ممنوعه «قروه»، «دهگلان» و «چاردولی» به دلیل کاهش سفره‌های آب زیرزمینی به شماره افتاده است. این خبر تراژیک را مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان در جلسه شورای حفاظت از منابع آبی کردستان فریاد زد. روزنامه شهروند در ادامه نوشت: «اقبال شانظری» می‌گوید زندگی و حیات آبی دشت‌های شرقی کردستان رو به موت است و اگر هیأت دولت با ... بیشتر بخوانید »

بزرگترین یخچال طبیعی ایران تَرَک برداشت/ سیل کلاردشت را تهدید می کند

کلاردشت – خبرگزاری مهر: شکافهای ایجاد شده در سمت راست بزرگترین یخچال طبیعی ایران نگرانی را برای حاشیه نشینان و دامنه نشینان آن در کلاردشت ایجاد کرده است. به گزارش خبرنگار مهر، شکافهای ایجاد شده در یخچالهای علم کوه دومین قله بلند ایران علاوه بر شگفتی کوهنوردانی که به منطقه صعود می کنند، دلمشغولیهایی نیز برای مدیران شهرستانی ایجاد کرده ... بیشتر بخوانید »

کلیه حقوق مادی و معنوی برای انجمن سبز چیا محفوظ می باشد